Jarné bylinkové kúry

Jarné obdobie ponúka viacero možností na očistu tela pomocou bylinkových kúr. Jednou z možností je zaradiť do jedálnička cesnak medvedí. Je ideálny na jarnú kúru odhlienenia a prečistenia organizmu. Pre vysoký obsah sírnych zlúčenín a vitamínu C by sme mali konzumovať túto bylinku v sezóne podľa možnosti čo najčastejšie.Cesnak medvedí má v podstate také vlastnosti ako cesnak kuchynský, ale je jemnejší a liečivejší.Vraj žiadna bylina na svete nemá takú účinnosť na vyčistenie žalúdka,čriev a krvi ako cesnak medvedí - obsahové látky napomáhajú zažívaniu, tráveniu,osožia žalúdku, črevám, pečeni i žlčníku. Táto nenáročná bylina zabraňuje kôrnateniu ciev, účinkuje proti skleróze, podporuje pamäť, znižuje krvný tlak, pôsobí proti nespavosti, proti závratom, tlaku v hlave, úzkosti, skľúčenosti a hučaniu v ušiach.

Mladé listy sa zbierajú v apríli a v máji, najlepšie ešte pred kvitnutím a cibule počas neskorej jesene. Listy, podobné konvalinke (pozor na zámenu), sa používajú iba čerstvé.Sušiť sa nadajú, lebo strácajú svoju chuť, výživovú hodnotu a liečivé účinky. Surové celé listy môžeme konzumovať podobne ako hlávkový šalát, bez úpravy, prípadne s ľubovoľným nálevom či dressingom, alebo slúžia tiež na úpravu špenátu. Majú korenistú chuť, preto ich na zjemnenie pri takejto úprave môžeme zmiešať s pŕhľavou. Nadrobno pokrájané listy môžeme použiť priamo na chlebík, no môžeme nimi zvýrazniť  i chuť polievok, šalátov i nátierok.

A tu je recept na cesnakovú pastu so špaldovými špagetami:

Pre 4 osoby:

Zmixujeme za hrsť cesnakových listov asi v 50 ml vody, postupne pridáme 3 polievkové lyžice parmezánu, 50 ml olivového oleja, jemne osolíme morskou soľou (poprípade himalájskou soľou) a vymiešame tak, aby vznikol hladký krém; 200 g šampiňónov udusíme na 1 lyžici kokosového oleja (bez príchute), pridáme štipku kurkumy a štipku sušenej zmesi Horalka. K 300 g špaldových špagiet primiešame cesnakovú pastu, posypeme  2 lyžicami vlasškých orechov jemne opražených na suchej panvici. Prajem dobrú chuť!